MARKER:

osoba zapisująca wyniki zawodnika na karcie wyników;. Markerem może być współzawodnik. Marker nie jest sędzią.

Aktualności

2010-10-04

Zwycięstwo Europejczyków

 

Poniedziałek 4 października zakończył się największy drużynowy turniej golfowy pomiędzy Europą a Stanami Zjednoczonymi.
Ryder Cup jest turniejem rozgrywanym co dwa lata. W tym roku po porażce w 2008 roku w Stanach Zjednoczonych 24 graczy spotkało się w Walii na polu golfowym Celtic Manor. Pole golfowe zostało zaprojektowane wybudowane, z myślą o rozegraniu właśnie tego wyjątkowego meczu.
Ryder Cup polega na meczach pomiędzy dwoma drużynami liczącymi po 12 graczy.
Maksimum dostępną ilością punktów jest 28, więc dla zwycięstwa strona potrzebuje 14,5 punktów. Tradycją turnieju Ryder Cup jest to, że jeżeli po 3 dniowych rozgrywkach wynik zakończy się remisem to zwycięzca zostaje drużyna która wygrała poprzednim razem ( 2 lata temu ).
Wszystkie mecze są rozegrane w systemie na dołki ( Match-play) zawodnicy otrzymują 1 punkt za wygraną oraz ½ punktu za remis. Mecze są rozgrywane w następujących formatach:
„Four Ball”  Lepsza piłka ( lepszy wynik jednego z graczy z jednej grupy przeciwko lepszemu wynikowi przeciwników).
„Foresomes” Gracze grają w parach lecz używają 1 piłkę która jest uderzana na przemian.
„Singles” 1 Gracz przeciwko drugiemu poprzez 18 dołków. 

3 dniowy turniej rozpoczął się w piątek. Po pierwszym dniu rozgrywek, USA prowadziła 2 punktami .
2 dzień z typową Walijską pogodą ( niesamowity ulewny deszcz ) spowodował, że turniej po kilku dołkach został przerwany i musiał zostać przedłużony do poniedziałku. Po zakończeniu dogrywek w sobotę nie tylko słonce zaświeciło nad Wielką Brytanią ale i wyniki meczów. Europa prowadziła 9,5 do 6,5
Poniedziałek był prawdziwym dniem emocji. Po 2 godzinach gry wszyscy myśleli, że już jest po wszystkim, Europa prowadziła w większości meczów lecz golf potrafi nas nieźle zaskoczyć. Po 9 dołkach przegraliśmy w meczach, które były ustawione tak aby zapewnić nam zwycięstwo. Tiger Wood, który przegrał poprzedniego dnia największą ilością w swojej długiej historii ( 6&5 ) po przegraniu pierwszych 2 dołków, rozpoczął swój słynny atak i w następnych 11 dołkach zagrał -9 uderzeń do Par pola. Inni amerykanie też rozpoczęli wygrywać lub co najmniej odrabiać straty z pierwszych dołków.

Emocje były niesamowite, po zakończeniu wszystkich meczów oprócz ostatniego, wynik był Europa 13,5 USA 13,5 . Bohaterem był G.McDowell,zwany G-MACiem, który zwyciężył z M.Mahan na 17 dołku.

Mecz zakończył się wynikiem Europa 14,5 - USA 13,5

Gratulacje dla całej drużyny Europejskiej oraz Kapitana Colin Montgomerie.
Czekamy na podobne emocje w 2012 roku w Stanach Zjednoczonych.

Marek Sokolowski

 

website awards