CADDIE:

Czasami również nazywany „psychologiem". To osoba, która pomaga graczowi w trakcie gry, co może obejmować m.in. noszenie i czyszczenie kijów. Caddie jako jedyny może doradzać (np. wskazywać odpowiednia linię puttowania na grenie) graczowi podczas rundy.

Zasady gry

Do niedawna wielu wydawało się, że golf to zabawa dla snobów i arystokratów. Sport drogi, do uprawiania którego brakuje miejsc. Zmarnowany spacer. Otóż nic bardziej mylnego. Ponad 150 mln ludzi na całym świecie jest dzisiaj innego zdania, odczarujmy zatem golfa.


Zasady gry w golfa zostały ustanowione i spisane w 1754 roku w szkockim Klubie Golfowym Royal and Ancient of St Andrews i są „bardzo” proste. Wszystko opiera się na wbiciu niewielkiej piłeczki do nieco większej (dziesięciocentymetrowej oznaczonej i widocznej z daleka wetkniętej tam chorągiewki) dziurki oddalonej od tzw. tee (miejsce startu czyli pierwszego uderzenia) o 100 do 500 m.


Gra toczy się na polu o powierzchni około 60 ha, z licznymi utrudnieniami w postaci zbiorników wodnych, drzew, krzewów, wzniesień, bunkrów czy murków (co ma urozmaicić grę i krajobraz pola) a klasyczna runda zamyka się w osiemnastu trasach zwanych dołkami. 


W zależności od odległości pomiędzy tee a dołkiem różna jest norma uderzeń przewidzianych na dołek, tzw. PAR dołka: wyróżniamy dołki PAR3 (odległość dla kobiet do 200 m, dla mężczyzn do 220 m), PAR4 (odległość dla kobiet 180-390 m, dla mężczyzn 200-450 m) lub PAR5 (odległość dla kobiet powyżej 360 m, dla mężczyzn powyżej 400 m). Suma PAR wszystkich dołków daje PAR pola – dla pól 18-dołkowych jest to najczęściej 72, co oznacza, że całe pole powinniśmy ukończyć w 72 uderzeniach.

Norma ta wyznaczona jest jednak dla graczy zawodowych. Amatorzy nie są w stanie zakończyć rundy tak niskim wynikiem. W związku z tym (dla wyrównania szans) otrzymują premię w postaci dodatkowych uderzeń czyli handicap. Jako jeden z najważniejszych wynalazków w golfie pozwala on rywalizować słabszym z silniejszymi zawodnikami umożliwiając wykonanie dodatkowych uderzeń. Handicap gracza jest weryfikowany na podstawie osiąganych przez niego wyników: im niższy handicap, tym lepszy zawodnik (zawodowcy mają HCP = 0).


Rozgrywkę wygrywa zawodnik, który umieści piłkę w dołku w najmniejszej liczbie uderzeń. Nie jest to rzecz jasna proste. Konieczne są mozolna nauka i ćwiczenia. Na specjalnym miejscu do treningu (driving range czyli golfowa strzelnica) przekonamy się, że wybijanie piłeczki dziwnie zakrzywionymi kijami to trudna umiejętność. W wielkim uproszczeniu: dopiero lata treningu sprawiają, że jest się w stanie idealnie trafić tzw. sweet spotem kija (miejscem optymalnego uderzenia) w piłeczkę golfową i sprawić, by poleciała dokładnie tam, gdzie sobie tego życzymy. Wtedy dopiero można wyruszyć z partnerami w pole.

Należy pamiętać, że o tej samej porze grę mogą rozpoczynać najwyżej cztery osoby. Każda z nich kolejno ustawia swoją piłeczkę na 1 dołku i posyła ją w kierunku dołka z obszaru tee. Jest tam zwykle dokładnie opisany teren gry i rozrysowany plan, co pozwala osobom grającym po raz pierwszy na konkretnym polu zapoznać się z topografią i przyjąć określoną taktykę gry.

Wyniki
W golfie wyróżnia się dwa sposoby liczenia wyniku:

 • Netto - z uwzględnienim Handicapu
 • Brutto/Wynik bezwzględny- nie uwzględnia różnicy poziomu HCP zawodników

Wyniki zapisuje się jako ilość uderzeń na polu (lub na poszczególnych dołkach),wynik np. 82 oznacza, na polu PAR 72, wynik o 10 gorszy niż norma pola. Wynik takiej rozgrywki można zapisać jako +10. W przypadkuosiągnięcia lepszego wyniku, np.. 60 (dla PAR 72), możemy taką rozgrywkę zapisać jako -12.

Formy rozgrywek zawodów golfowych

 • Gra na uderzenia- stroke play: zwycięzcą jest gracz, który rozegrał regulaminową rundę najmniejszą liczbą uderzeń
 • Gra na dołki- match play: wygrywa gracz, który umieścił piłkę w pojedynczym dołku mniejszą ilością uderzeń


Rodzaje rozgrywek Stroke Play

 • Indywidualny: każdy z graczy gra indywidualnie
 • Foursome: dwóch graczy gra jako partnerzy jedną piłką
 • Four-ball: dwóch graczy gra jako partnerzy, każdy z nich gra swoją piłką


Rodzaje rozgrywaek Match Play

 • Pojedynczy: jeden gracz przeciwko drugiemu
 • Threesome: jeden gracz przeciwko dwóm graczom (każda ze stron gra 1 piłką)
 • Foursome: dwóch graczy przeciwko dwóm graczom (każda ze stron gra 1 piłką)
 • Three-ball: trzech graczy przeciwko sobie nawzajem (każdy gracz gra dwa osobne mecze)
 • Four-ball: lepszy wynik jednego z dwóch graczy gra przeciwko lepszemu wynikowi jednego z dwóch innych graczy
 • Best-ball: jeden gracz gra przeciwko najlepszemu wynikowi dwóch lub trzech graczy


Podstawowe reguły (na podstawie Rules of Golf 2008-2011)

Przed każdą grą

 • przeczytaj reguły lokalne
 • oznacz swoją piłkę
 • policz swoje kije (wolno ich mieć maksymalnie 14)

Podczas Gry

 • nie pytaj o poradę nikogo oprócz swojego partnera lub caddich, nie udzielaj porad nikomu oprócz swojego partnera
 • nie wykonuj próbnych uderzeń podczas rozgrywania dołka

Po skończonej grze

 • w match play: upewnij się, że wynik meczu został podany Komitetowi
 • w stroke play: upewnij się, że twoja karta wyników została wypełniona poprawnie i oddana Komitetowi 

website awards