BUNKIER:

Przeszkoda wypełniona  piaskiem, którą golfista powinien zostawić w lepszym stanie niż ją zastał, czyli zagrabić.

Historia golfa

Nikt dokładnie nie wie, gdzie i kiedy narodziła się historia golfa. Legenda głosi, że wymyślili go szkoccy pasterze owiec… pierwsze zapisy o grze pochodzą z roku 1457… wiadomo także, że chętnie grywała w golfa Maria Stuart a pierwszy klub golfowy założono w połowie XVIII wieku...

Genealogia golfa do dziś pozostaje niezbyt jasna. Podobno już w średniowiecznej Europie istniało kilka gier polegających na uderzaniu do celu małej drewnianej piłki przy użyciu metalowych kijów. Na Zachodzie, na ulicach Francji i Włoch grano namiętnie w pallemaille (kiedy gra ta dotarła w XVII wieku do Anglii, wybudowano w centrum Londynu miejsce do gry nazywane do dziś Pall Mall). Na dużych otwartych przestrzeniach belgijskich miast rozgrywano mecze chole, a na holenderskich lodowiskach colfa. Można wnioskować, że to właśnie holenderscy marynarze „przywieźli swojego golfa” do Anglii i Szkocji.

Źródła historyczne donoszą, że w 1457 roku król Szkocji James IV wydał edykt zabraniający gry swoim poddanym, którzy poświęcali na nią czas przeznaczony na obowiązkowe ćwiczenia łucznictwa. Zakaz został jednak szybko, zaledwie po pięciu latach, zniesiony. Król sam zaczął grywać w golfa bardzo chętnie i namiętnie. Jemu właśnie przypisuje się rozpowszechnienie gry (w formie zbliżonej do tej, jaką znamy obecnie) na terenie Anglii i Szkocji.

Popularność golfa rosła od tamtej pory w zatrważającym tempie. W XVI wieku zdobył wielką sławę między innymi dzięki królowej Marii Stuart (Francuzce, która często grywała w tzw. caddie) i królowi Karolowi. W tych czasach właśnie (w 1552) zbudowano pierwsze pole golfowe w St Andrews, które istnieje do dziś i uważane jest za jedno z najpiękniejszych na świecie.

XVIII wiek to kontynuacja wielkiego rozkwitu golfa. Powstawały w tym czasie nie tylko funkcjonujące do dnia dzisiejszego kluby (w 1744 roku powołany został do życia The Gentlemen Golfers of Leith), ale też stworzono pierwsze pisane reguły gry. W tym samym roku The Royal and Ancient Golf Club of St Andrews przedstawiło pierwsze zasady: m.in. zakaz wymiany piłki podczas gry, zakaz usuwania drobnych naturalnych przeszkód, zakaz gry piłką przeciwnika. Zaledwie 5 lat później utworzono słynny klub St Andrews Society of Golfers, w 1759 roku przedstawiono grę w formacie Stroke Play, a w 1764 po raz pierwszy rozegrano turniej na polu 18 dołkowym (co stało się później tradycją).

Do Ameryki golfa przywieźli (w 1786 roku) szkoccy oficerowie i musiało minąć dobre 100 lat, by gra zakorzeniła się na Nowym Kontynencie. Pierwszy prawdziwy amerykański klub założony został dopiero w 1873 w Montrealu w Kanadzie.

Istotnym motorem rozwoju golfa stała się nieumyślnie brytyjska polityka imperialna dziewiętnastego wieku. Gra przedostała się na wschód. Otwarto kluby w Indiach, w Bombaju, w Nowej Zelandii, w Południowej Afryce i w Australii.

W chwili obecnej golf jest już popularny na całym świecie. Zdobył zdumiewającą sławę, wypracował niepowtarzalny wizerunek i podbił serca ogromnych rzeszy. Bez wątpienia jest najdynamiczniej rozwijającym się sportem: wraz z awansem cywilizacyjnym do grona wielbicieli tej dyscypliny dołączają kolejne kraje Azji i Ameryki Południowej. Już dziś szacuje się, że na całym świecie uprawia go ponad 150 milionów osób. Niewielu wie, że liczy sobie więcej aktywnych fanów niż piłka nożna czy tenis.

Dzisiaj turnieje golfa rozgrywane są w konkurencji amatorów i zawodowców, kobiet i mężczyzn, indywidualnie i drużynowo a zawodowi golfiści są jednymi z najlepiej zarabiających sportowców na świecie.

The men's major golf championships („wielki szlem”), w skrócie nazywany po prostu “the majors”, są to cztery najbardziej prestiżowe turnieje dla zawodowych graczy.

- w kwietniu Masters Tournmament- grany na Augusta National Golf Club

- w czerwcu- US Open - gospodarzem jest  The United States Golf Association (USGA) i grana na różnych polach w Stanach

- w lipcu- The Open Championship (The British Open) gospodarzem jest The Royal and Ancient Golf Club of St Andrews i grany na rożnych polach w Wielkiej Brytanii

-w sierpniu- PGA Championship - gospodarzem jest Professional Golfers’ Associantion of America i grany jest na rożnych polach w Stanach

Do tej pory niestety żadnemu zawodnikowi nie udało się jeszcze osiągnąć nowego klasycznego golfowego Wielkiego Szlema, oprócz Bobby’ego Jones’a, który zdobył go w starej wersji. Tiger Woods wygrał te cztery turnieje po kolei w latach 2000-2001, jednakże nie w jednym roku kalendarzowym. Oprócz Woods’a skompletowanie Wielkiego Szlema w dowolnych latach udało się jeszcze Gene Sarazenowi, Benowi Hoganowi, Jackowi Nickolasowi i Garemu Playerowi.

 Warto jeszcze wspomnieć o The Ryder Cup - najważniejszym  drużynowym turniejem golfowym na świecie Jest on rozgrywany od 1927 roku co dwa lata a gospodarzami na przemian są pola golfowe w Stanach Zjednoczonych i Europie. Od 1979 roku w turnieju Ryder Cup walczą drużyna europejska i amerykańska, gdzie wcześniej w drużynie europejskiej grali jedynie Brytyjczycy. Udział w tym turnieju ma znaczenie wyłącznie prestiżowe , nie ma w nim nagród pieniężnych. Po ataku terrorystycznym na Nowy Jork, odwołano  rozgrywki i przełożono na kolejny rok, od tamtej pory rozgrywany jest on w lata parzyste.

Udział w tym turnieju ma ogromny prestiż i jest marzeniem każdego zawodnika.

website awards